Świeccy marelianie

I Kongres marelian świeckich

Data dodania: 2013-08-31

News

       Pod hasłem "Synowie Marello w drodze do świętości" odbył się w dniach 2-5 grudnia 2001r. I Międzynarodowy Kongres Laikatu Józeficko-Marelliańskiego w Asti, na północy Włoch.  

Dla Zgromadzenia zakonnego Oblatów św. Józefa w historycznym momencie - ich Założyciel został ogłoszony świętym - współpracownicy świeccy z całego świata spotkali się na kongresie. Z poszczególnych prowincji: Włoch, Brazylii, Meksyku, Boliwii, Peru, Filipin, Indii, Nigerii, USA, i Polski przyjechali przedstawiciele świeccy, aby wymienić doświadczenia swojej współpracy z zakonnikami i wypracować program dalszego współdziałania.

 

      Z polskiej prowincji "Miłosierdzia Bożego" uczestniczyli przedstawiciele parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie, gdzie od 7 lat Oblaci św. Józefa pasterzują wspólnocie parafialnej. Na czele z proboszczem ks. Markiem Maziarzem czynny udział brali: Anna Koczur, Jolanta Wacławik i Mateusz Mieszczanin.

Przez trzy dni kongresu oprócz konferencji, przedstawianych świadectw, pracy w grupach nad końcowym dokumentem i formami dalszej pracy - uczestnicy brali udział w Eucharystii, prowadzili Nieszpory, wspólną modlitwę i rozważania na koniec dnia.         Organizatorzy kongresu - Oblaci św. Józefa - zadbali, aby każdy uczestnik kongresu czuł się jak w rodzinie, mimo barier językowych, innych obyczajów i zwyczajów w kraju skąd przybyli. Kongresowi przewodniczyła idea św. Józefa Marello, że "rzeczy niezwykłe czynią zwykli ludzie" Obojętnie czy duchowni, czy świeccy. 

      Na zakończenie kongresu uczestnicy odbyli pielgrzymkę do Turynu, gdzie w kościele, w którym św. Józef Marello został ochrzczony, została odprawiona międzynarodowa Msza św. Po zwiedzeniu Muzeum św. Jana Bosko - salezjanie zaprosili wszystkich na uroczysty obiad. Wspaniałym momentem kończącym I Międzynarodowy Kongres Laikatu józeficko-marelliańskiego było wzajemne obdarowywanie się regionalnymi prezentami oraz wymiana adresów.                        Uczestnictwo w kongresie to wyjątkowe ubogacenie duchowe dla każdego, to możliwość na wzbogacenie swojej pracy na rzecz drugiego człowieka nowymi, wspaniałymi doświadczeniami przyjaciół mareliańskich z całego świata. Te zdobyte doświadczenia, będziemy się starali wykorzystać w naszej dalszej pracy dla Jezusa i Jago Królestwa. 

Uczestniczka kongresu Anna Koczur


Dom prowincjalny i formacyjny
ul. Radzymińska 306.
03-694 Warszawa
telefon: 22 679 78 60

e-mail: zgromadzenie@jozefici.pl

konto : 60 1600 1127 1840 3183 6000 0001

NIP : 524 225 98 33

wykonanie: e-parafia.net
Menu