Data dodania: 2016-07-24

 

Niedziela była ostatnim dniem na gościnnej ziemi zagłębiowskiej dla ponad 3 tyś. pielgrzymów w różnych części świata. Dzień w rodzinach, dzień we wspólnocie parafialnej. Były wspólne posiłki, zwiedzanie atrakcyjnych miejsc (stadniny koni, okoliczne miasta, gospodarstwa agroturystyczne, urokliwe zakątki itp.).

Do południa międzynarodowa msza. Posługa liturgiczna, czytania, modlitwy wiernych, śpiewy w różnych językach. Wspólna modlitwa do Jednego Boga, choć różnie pojmowanego. Mocno wzruszające było to doświadczenie. I jak wielu mówiło chyba po raz pierwszy i chyba ostatni w ich życiu. 

           Po południu na placu przed kościołem parafianie, podejmowali gości przygotowanym poczęstunkom - grillowana kiełbaska z ogóreczkiem, ciasta, herbata, kawa i różne napoje. A wszystko przy wspólnym śpiewie i tańcach - oczywiście też międzynarodowych (od poloneza, taniec belgijski, teksański aż po nowoczesne aranżacje. 
          Dzień zakończyliśmy wspólnym odmówieniem koronki do Miłosierdzia Bożego w języku ojczystym i naszych gości. Po ogłoszeniach na dzień rozstania, po błogosławieństwie rozjechali się wszyscy do domów na odpoczynek.